9 °

max 11 ° / min 7 °

Subota

06.12.

11° / 7°

Nedjelja

07.12.

12° / 8°

Ponedjeljak

08.12.

14° / 8°

Utorak

09.12.

14° / 7°

Srijeda

10.12.

13° / 9°

Četvrtak

11.12.

16° / 10°

Petak

12.12.

16° / 8°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Mađarska stavila veto na izdavanje euroobveznica za podršku Ukrajini

Izvor: EPA / EFE

Svijet

Comments 0

Mađarska stavila veto na izdavanje euroobveznica za podršku Ukrajini

Izvor: N1

Autor: Antena M

  • Viber

Mađarska je stavila veto na izdavanje euroobveznica za podršku Ukrajini, što Evropsku uniju lišava potencijalnog plana B, ukoliko ne uspije da pronađe način da koristi zamrznutu rusku državnu imovinu za finansiranje kredita Kijevu od 165 milijardi eura.

Evropska komisija želi da se 27 članica EU na samitu kasnije ovog mjeseca dogovore da podrže Ukrajinu kreditom zasnovanim na zamrznutim rezervama ruske Centralne banke, ali se tome snažno suprotstavlja Belgija, gdje se nalazi najveći dio ruskog novca, jer bi mogla da snosi odgovornost ako bi sudovi odlučili da je uzimanje ruskog novca bilo protivzakonito, prenosi Politiko.

Euroobveznice bi obezbijedile alternativni način finansiranja Ukrajine, ali je Budimpešta odbacila ideju o zajedničkom zaduživanju, koje bi podržao sedmogodišnji budžet EU.

Mađarsko odbijanje uslijedilo je nekoliko sati prije večere na kojoj će njemački kancelar Fridrih Merc pokušati da ubijedi belgijskog premijera Barta De Vevera da dozvoli korišćenje ruskog novca.

„Veoma ozbiljno shvatam zabrinutost i prigovore belgijskog premijera, ali želim da ga ubijedim da je put koji predlažemo pravi“, rekao je Merc novinarima.

Njemačka nudi zaštitnu klauzulu za 25 odsto sredstava kako bi ubijedila Belgiju da preda zamrznute ruske milijarde Ukrajini, ali De Vever želi garanciju svih članica EU da će solidarno obezbijediti da se Rusiji vrati sav novac.

Evropska komisija je u srijedu predložila euroobveznice kao jednu od dvije opcije, ali povećanje duga kroz budžet Unije radi podrške Ukrajini zahtijeva saglasnost svih članica. Mađarsko odbijanje sada podiže ulog za ono što se očekuje da će biti intenzivni pregovori o zajmu, prije nego što se lideri EU okupe u Briselu 18. decembra.

Komisija je više puta umanjivala finansijske i pravne rizike povezane sa uzimanjem ruskog novca, ali za Belgiju za sada to i dalje nije prihvatljivo.

Predloženi zajam predviđa 115 milijardi eura za finansiranje ukrajinske odbrambene industrije u narednih pet godina, dok bi 50 milijardi bilo namijenjeno pokrivanju budžetskih potreba Kijeva.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR