Značajni brendovi iz Njemačke, Sjedinjenih Država, Velike Britanije, Francuske i drugih zemalja usmjeravaju milione eura za oglašavanje u medijskim kućama u Srbiji i Bugarskoj koji šire proruske dezinformacije i na taj način faktički finansiraju i legitimišu medije koji šire dezinformacije o sukobu Rusije i Ukrajine, ali i o drugim pitanjima koja izazivaju podjele na Balkanu, navodi se u izvještaju koji su objavile Medijska inicijativa Balkan Free (BFMI) i Centar za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA).
U izvještaju se ističe da usred sve veće zabrinutosti zbog uticaja dezinformacija na bezbjednost i demokratiju u regionu, globalni brendovi i reklamne kompanije nenamjerno jačaju ruski uticaj i pogoršavaju krhku političku situaciju u regionu kroz svoje trenutne prakse oglašavanja.
Brendovi koji se oglašavaju na mjestima pomenutim u izvještaju uključuju Lidl, Delez, Proktor end Genbl, Koka-Kola, Boš i Amazon, a provajderi reklamne tehnologije Google i Criteo povezuju brendove sa internet portalima koji šire dezinformacije na Balkanu.
„Sjevernoameričke i evropske nacije, kao i EU, moraju odmah da preduzmu akcije da to zaustave – u suprotnom će nastaviti da njeguju rusku agendu u Srbiji koja gura naše društvo od demokratije i evropskih vrijednosti pravo u autoritarnu vladavinu“, rekao je programski direktor Crte Raša Nedeljkov, ukazujući na to da u Srbiji antizapadni, proruski i provladin propagandni narativ u velikoj mjeri finansiraju upravo zapadne kompanije kroz reklamiranje.
Izveštaj BFMI i CRTE ukazuje na to koliko je uobičajeno da se dezinformacije plasiraju putem mejnstrim medija u zemlji.
Tako dvije najpopularnije nacionalne srpske televizije stanice - Pink i Hepi - redovno propagiraju neosnovanu tvrdnju da je „Rusija prinuđena“ da sprovodi „specijalnu vojnu operaciju“ u Ukrajini i upoređuju NATO sa „apokaliptičnom grupom antiruskih krstaša“.
Ove stanice zajedno primaju više od polovine ukupnih troškova oglašavanja u zemlji.
Član odbora BFMI Piter Horoks smatra da oglašavanje velikih međunarodnih brendova igra značajnu ulogu u održavanju medija u jugoistočnoj Evropi i na Balkanu.
„Nažalost, neki od ovih medija redovno promovišu dezinformacije. Naš fokus danas je da istaknemo kako aktuelne politike finansiranja nenamerno podržavaju širenje ruske propagande na Balkanu, a ta činjenica je u velikoj mjeri nepoznata ovim brendovima“, rekao je on.
Direktorka BFMI Antoaneta Nikolova ovo pitanje vidi kao nešto što bi hitno trebalo da se rješava.
„Nalet dezinformacija na Balkanu raspiruje etničke sukobe, nagriza demokratiju i tjera region iz EU u Putinove ruke. Globalni brendovi i posrednici uključeni u proces oglašavanja imaju važnu odgovornost da osiguraju da njihova ulaganja ne doprinose daljoj eroziji slobode i stabilnosti medija na Balkanu“, navela je ona.
Izvještaj poziva kreatore politike, civilno društvo i privatni sektor da preduzmu konkretne korake kako bi osigurali da strategije korporativnog oglašavanja ojačaju nezavisne medije i demokratiju u regionu.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR