24 °

max 31 ° / min 20 °

Četvrtak

17.07.

31° / 20°

Petak

18.07.

33° / 16°

Subota

19.07.

35° / 19°

Nedjelja

20.07.

37° / 21°

Ponedjeljak

21.07.

39° / 24°

Utorak

22.07.

40° / 25°

Srijeda

23.07.

40° / 24°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
OTVARANJE NDK U FEBRUARU: Proizvodiće tri milijarde cigareta, uzgajivačima duvana poručuju - Sve što proizvedete otkupićemo!

Ekonomija

Tag VideoTag Gallery
Comments 0

OTVARANJE NDK U FEBRUARU: Proizvodiće tri milijarde cigareta, uzgajivačima duvana poručuju - Sve što proizvedete otkupićemo!

Autor: Mirjana Dragaš

  • Viber

Novi duvanski kombinat biće otvoren u februaru, saopštio je na konferenciji za medije u Ras al Kaimahu vlasnik kompanije BMJ industries Ahmad Bkairat.

Kako je pojasnio, kasni se jer je došlo do izmjene glavnog projekta - odnosno proširenja kompanije. Plan je bio da se fabrika koristi samo za sekundarnu proizvodnju, međutim, odlučili su da pokrenu i primarnu, kupili dodatno zemljište, pa su im zbog toga potrebne i dozvole. Kako je kazao, sve je, što se njih tiče spremno.

Vlasnik BMJ Ahmad Bkairat
Vlasnik BMJ Ahmad Bkairat

''Mi smo spremni i možemo fabriku otvoriti sjutra. Spreman je i materijal i sve, ali čekamo još neke dozvole od lokalne samouprave. Očekujemo da će odobrenja za priključke za struju i vodu biti završena uskoro, te stoga očekujemo zvanično otvaranje fabrike u februaru 2018''- saopštio je Bkairat.

Proizvodiće tri milijarde cigareta godišnje, sve za strano tržište

Kako je saopšteno na konferecniji za medije, plan je da godišnje u Crnoj Gori proizvedu tri milijarde cigareta godišnje, njihovih brendova MAC i OSCAR, ali sve za strano tržište.

Brendovi koje proizvodi BMJ
Brendovi koje proizvodi BMJ

Upitan zašto ne vidi interes da cigarete koje proizvede u Novom duvanskom prodaje u Crnoj Gori, vlasnik BMJ-a kaže:

’’Crna Gora je malo tržište. Mi trenutno proizvodimo cigarete za Bliski Istok i Afriku. To je potpuno drugačije tržište i mi pravimo potpuno drugačije cigarete od onoga što ljudi konzumiraju u Crnoj Gori. Dakle, drugačiji duvan, drugačiji ukusi. To nikada ne bi mogli ovdje da prodamo, jer jednostavno konzumirate drugačije cigarete.

Potrebno je vrijeme da vidimo kakve cigarete su potrebne vašem tržištu, da promijenimo mješavinu, da promijenimo duvan, kako bi mogli da ih prodajemo u Crnoj Gori. Za sada to nećemo raditi’’- kazao je on.

Poruka uzgajivačima duvana: ''Koliko proizvedete, mi ćemo da kupimo''

Kompanija je, kako su kazali, otkupila sav duvan koji su proizveli lokalni crnogorski uzgajivači u 2016 i 2017.

Otkupljeno je 32, pa 85 tona duvana od lokalnih proizvođača, a u pregovorima za otkup u 2018. dogovoren je otkup 100 tona i to po 15 centi većoj cijeni.

Kako su pojasnili, otkupna cijena je zapravo povećala kako bi podstakli uzgajivače da proizvode više, jer sada kupca imaju.

Postojenje za obradu duvana u Ras al Kaimahu

''Mi u BMJ kompaniji, samo u Ras al Kaimahu koristimo 15.000 tona duvana godišnje, dakle mi iz Crne Gore dobijamo 0,001% onog što nam treba. Trenutno smo došli do 85 tona koliko otkupljujemo, ali, Crna Gora je plodno tlo za duvan i može da da odličan proizvod''-kazao je on i dodao da, sudeći po onome što je do sada vidio, problem je slaba organizovanost proizvođača između sebe.

''Posjetićemo ih kad otvorimo fabriku kako bi im pomogli da proizvedu što bolji duvan. Ovdje može da se proizvodi Virdžinija, Orijental i Berlej. Mi smo kazali predstavnicima Vlade, kada smo bili sa njima na sastanku, koliko kod proizvedete, mi ćemo da kupimo. Ukoliko proizvedete 1000 tona, mi ćemo ih kupiti, mi smo spremni da otkupimo sve, ali proizvođači ne mogu da ispune samo kvantitet, taj duvan mora da ispunjava određene standarde kvaliteta''- kazao je on i dodao da duvan koji trenutno otkupljuju ne zadovoljava sve standarde.

''Duvan koji trenutno kupujemo nije ispunio sve standarde, nalazili smo u njemu komade plastike i drugog otpada. Mi taj duvan šaljemo u Srbiju u fabriku Ljubovija na obradu, nakon toga duvan šaljemo u Dubai na ponovnu obradu. Tek nakon toga, vraća se u Crnu Goru i od njega se prave cigarete’’-objasnio je Bkairat.

Za dvije godine i duvan za šišu i djelove ECO cigareta proizvodiće u Crnoj Gori

Bkairat je kazao da je plan da se u Crnoj Gori proizvodi, a oni da otkupljuju duvan za šišu. Za to je ipak neophodna edukacija proizvođača i posebna sjemena, pa samim tim i vrijeme.

''Mi ćemo obezbijediti svaki vid edukacije i sve što je potrebno kako bi vaši proizvođači uzgajali tu vrstu duvana. ja očekujem da to bude u 2019''- kazao je Bkairat.

postrojenje za proizvodnju šiše u Ras al Kaimahu

Takođe, kako polako u svijetu opada prodaja cigareta, a raste prodaja takozvanih eko cigareta, BMJ je dio i tog posla, pa planira da u tu proizvodnju uključi i fabriku u Crnoj Gori.

’’Mi smo broj jedan odmah nakon Filip Morisa i Japan Tabaco kada su posrijedi takozvane eco cigarete. Već radimo taj posao i planiramo da u kreiranje tih cigareta uključimo i fabriku u Crnoj Gori, kako bi se neki dio tih cigareta izrađivao u Crnoj Gori. Međutim, za sve to je potrebno vrijeme, tako da to očekujemo za najmanje dvije godine’’- pojasnio je.

Stara fabrika samo stvarala probleme

Izvršni direktor Novog duvanskog kombinata Gabriele Arveda kazao je da je trenutno uposlena 21 osoba, plan je da broj zaposlenih raste.

’’Trenutno radi 21 radnik, planiramo da povećamo broj čim počne proizvodnja. Za početak, primićemo 53 radnika, ali svakako taj broj će se povećavati vremenom, zavisno od potreba tržišta. Cigarete koje budemo proizvodili u fabrici biće namijenjene isključivo za izvoz, dakle tih cigareta neće biti na crnogorskom tržištu’’- kazao je Arveda.

Izvršni direktor NDK Gabriele Arveda

Kako je pojašnjeno na konferenciji za medije, sve probleme sa kojima se kompanija suočava izazvala je stara fabrika.

''Cigarete koje sada tamo proizvodimo nijesu zadovoljavajućeg kvaliteta, zbog stare tehnologije i dotrajalih mašina. Ali, mi smo se ugovorom obavezali da ćemo radnicima isplaćivati plate, i jedino zbog radnika stara fabrika radi, us uprotnom ne bi. Vjerujte da ne mogu da iščekam momenat prelaska u novu fabriku''- kazao je vlasnik, a izvršni direktor NDK se saglasio da trenutni uslovi rada nijesu zadovoljavajući.

''Isitna je ono što se pisalo u medijima. Prije dvije sedmice bili smo pokradeni dvije noći zaredom. Problem u sadašnjoj fabrici je u tome što naš duvan i ostali materijal stoje u nekoliko zgrada, nije sve centralizovano. Takođe, s jedne strane fabrike je gradilište, i to je naša slaba tačka kada su krađe posrijedi. prve noći su ukrali naše cigarete, a drugu noć kada su došli usojeli smo da zaustavimo kombi i da uzmemo naše cigarete nazad. Ukradeno je 165 paketa cigareta. Takođe, nakon toga uveli smo dodatne bezbjednosne mjere i cigarete ubacili u našu glavnu zgradu, stavili dupli katanac i naravno obezbjeđenje koje je tu 0-24''- kazao je Arveda.

Hapšenje Bioljevića nema veze sa BMJ

Bkairat se osvrnuo in a situaciju u vezi sa hapšenjem Isata Boljevića. Kako je kazao, to nije uticalo na kompaniju, jer nikakve veze sa njom i nema.

’’Inicijativom preko poznanstva sa Isatom Boljevićem, ja sam se zainteresovao za ulaganja u Crnu Goru, konkretno fabriku NDKP, budući da je za nju u tom trenutku bio raspisan tender za dokapitalizaciju.
U fazi pregovora o zaključenju ugovora, našu kompaniju je u Dubaiju posjetila delegacija iz Crne Gore, ispred koje su bili Branko Vujović (predsjednik tenderske komisije za privatizaciju), Goran Jovetić (sekretar savjeta za privatizaciju), kao i zvanični prevodilac, kako bi se lično uvjerili o kakvoj se kompaniji radi, kojim mašinama i kapacitetima raspolažemo i koje su naše reference.

Tom sastanku prisustvovao je i Boljević, koji se već nalazio u Dubaiju i u ulozi predstavnika investitora, odnosno naše kompanije. Čim se situacija u Crnoj Gori desila i došlo do hapšenja Boljevića, mi smo preduzeli adekvatne mjese i Boljevića isključili iz naše kompanije. Imamo puno povjerenje u crnogorsko pravosuđe da će taj slučaj potpuno rasvijetliti’’- kazao je Bkairat.

Dodao je da se za toliko godina bavljenja ovim poslom, nigdje nije sreo sa toliko problema kao u Crnoj Gori, te da bi svaki investitor nakon problema sa Boljevićem napustio zemlju.

''Tada nijesam uložio mnogo, već sada je druga priča, planirano je ulaganje od 20 miliona ja sam uložio 18. Ali, meni se Crna Gora jako dopala, imate dosta potencijala. Ja sam u Dubaiju otvorio kompaniju, jer ako te nema u Dubaiju, ne postojis, firma je poznata zato što je u Dubaiju, očekujem da će tako isto biti i sa Crnom Gorom. Nakon mene 18 investitora je došlo i počelo projekte u Crnoj Gori. I ako sam imao problema na početku, planiram još projekata''- kazao je on.

Bkairat je obezbijedio medijima posjetu njegovih fabrika za obradu duvana i proizvodnju cigareta, a kako to izgleda možete pogledati u kratkom videu ispod, a detaljnije u našoj reportaži na portalu Antena M za vikend.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR