16 °

max 22 ° / min 10 °

Nedjelja

11.05.

22° / 10°

Ponedjeljak

12.05.

21° / 9°

Utorak

13.05.

20° / 12°

Srijeda

14.05.

20° / 9°

Četvrtak

15.05.

20° / 11°

Petak

16.05.

17° / 11°

Subota

17.05.

19° / 8°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Kultura kao poluga za održivi razvoj

Izvor: ilustracija

Kultura

Comments 0

Kultura kao poluga za održivi razvoj

Izvor: Antena M

Autor: Antena M

  • Viber

Prijestonica Cetinje, kao istorijski i kulturni centar Crne Gore, postala je juče dio UNESCO-ve Mreže kreativnih gradova, objavili su iz kabineta ove opštine. 

Cetinje se, zajedno sa još 55 gradova, na Svjetski dan gradova, pridružilo Mreži kreativnih gradova (UCCN) kao jedini grad sa Zapadnog Balkana u kreativnoj dimenziji „Dizajn“ i time je, uz Kotor i Žabljak, još jedan grad u Crnoj Gori sa institucionalnom vezom sa UNESCO-m.

UNESCO Mreža kreativnih gradova stvorena je 2004. godine kako bi pokrenula međunarodnu saradnju unutar i između gradova širom svijeta koji koriste kulturu i kreativnost kao stratešku polugu za održivi urbani razvoj, a sada broji 350 gradova u više od sto zemalja, koji predstavljaju sedam kreativnih oblasti: zanatstvo i narodna umjetnost, dizajn, film, gastronomija, književnost, medijska umjetnost i muzika, navodi se u saopštenju Prijestonice.

Prijestonica je jedan od gradova koji su dobili priznanje za njihovu snažnu posvećenost iskorišćavanju kulture i kreativnosti u okviru svojih razvojnih strategija, čime je stvorena mogućnost povezivanja sa gradovima širom svijeta i šansa za potpuno nove modele urbanog razvoja i planiranje kulturnih politika.

Novoimenovani gradovi će sarađivati sa članovima Mreže kako bi ojačali svoju otpornost na suočavanje sa prijetnjama koje se razvijaju, a svi gradovi zajednički i jedinstveno će raditi na zajedničkoj misiji: stavljanju kulture i kreativnosti u središte razvojnih planova svog urbanog života kako bi se učinili sigurnim, otpornim, uključivim, održivim i spremnim za budućnost u skladu s Agendom Ujedinjenih nacija za održivi razvoj do 2030, navodi se u saopštenju.

Iz Opštine Cetinje su iskazali zahvalnost svima koji su učestvovali u zahtjevnom procesu pripreme aplikacije za članstvo, kao i svim institucijama koje su podržale proces kandidature i iskazali namjeru da iskustva iz pripreme aplikacije i saradnje sa UNESCO sekretarijatom i slične prakse podijelimo sa drugim gradovima u Crnoj Gori.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR