Premijerski sat na Cetinju počeo je danas polemikom lidera Liberalne partije Andrije Popovića i predsjednika Skupštine Alekse Bečića. Popović je potom bacio Poslovnik, nakon čega mu je Bečić izrekao mjeru udaljenja sa sjednice.
Premijer Zdravko Krivokapić prvi put otkad je izabran na tu funkciju, u Parlamentu je odgovarao na pitanja predstavnika poslaničkih klubova.
Tok sjednice.
Predsjednik Skupštine Aleksa Bečić saopštio je na početku sjednice na Cetinju da danas zvanično počinje da radi Parlamentarni kanal koji će prenositi sjednice plenarnih zasijedanja ali i sjednice skupštinskih odbora.
Andrija Popović iz Liberalne partije rekao je da želi da reaguje proceduralno, te kazao da želi da ukaže na opsadno stanje na Cetinju.
"Ovo je kršenje Ustava", kazao je Popović.
Bečić je odgovorio da se drugi bave onim što se događa vani, te da imaju uslove za nesmetan rad.
On je kazao da neće dozvoliti zloputrebu Poslovnika.
"Vi ste komentarisali nešto što je izvan ove sale", dodaje Bečić.
"Ovo je zastiđe, sramota", poručio je Popović nakon čega je bacio Poslovnik. Bečić mu je izrekao mjeru udaljenja sa sjednice.
Pogledajte momenat kada Popović baca Poslovnik.
Bečić je nakon incidenta dao kratku pauzu.
Nakon pauze poslanik Danijel Živoković kazao je da možda trebalo pokazati malo više tolerantnije u odnosu na poslnika Andrije Popovića.
Bečić je kazao da je njegova obaveza da se drži Poslovnika i Ustava.
"Ovo nije prvi put da smo imali sličnu situaciju", kaže Bečić.
Poslanik SD-a Damir Šehović kaže da je prinuđen da iskoristi pažnju na proceduru da bi skrenuo pažnju na nešto što nije odbro.
"Vlada je pokazala sklonost ka nedovoljnom poštovanju nas kao poslanika. Često se dešava da se u Poslovniku predviđenom roku ne dostavljaju informacije koje se od Vlade traže. Prije više od mjesec sam tražio informaciju koja je prethodila kupovini aviona, nijesam još dobio odgovor. Dobio sam informaciju da je zahtjev primljen i da je proslijeđen nadležnom Ministarstvu", kazao je Šehović.
Raško Konjević iz SDP-a kaže da je poslao četiri zahtjeva Vladi od čega je dobio odgovor na samo jedan.
"Ne mogu da dobijem odgovore koja mi pripadaju shodno Poslovniku", kaže Konjević.
"Ova Vlada se ponaša isto kao prethodna. Da javno upozorite predsjednika Vlade da se ovo ne dešava", dodaje Konjević.
Poslanik DPS-a Dragutin Papović kaže da smtra da danas rade u vanrednim uslovima.
"Parlament radi pod barikadama, a mi smo morali da se probijamo kroz barikade da bi došli do radnog mjesta. Vi ste danas organizacijom podijelili Cetinje", kaže Papović.
Bečić napominje da poslanici imaju uslove za nesmetan rad.
Poslanik Albanske liste Genci Nimanbegu kazao je takođe da bi trebalo pokazati više tolerancije prema poslaniku Andriji Popoviću.
POSLANIČKA PITANJA
Dragan Ivanović iz SNP-a pitao je premijera Zdravka Krivokapića koliko je od 30. avgusta do 4. decembra prošle godine, u periodu tehničkog mandata bivše Vlade, zaposleno građana u ministarstvima, agencijama i javnim preduzućima čiji je vlasnik država.
"Građani su u saznanju da je bivša vlada zaposlila veliki broj građana Crne Gore. I došli smo u situaciju da mnoge institucije imaju duplo više zaposlenih. Optužuju nas da mi partijski zapošlkavamo, mi ne možemo jer nemamo gdje, sve je zauzeto", kaže Ivanović.
Premijer Zdravko Krivokapić kaže na početku da ima čast da pozdravi čestiti narod koji je predvodio Slavko Perović, navodi da je "ovo sve drugo igra kojoj su saučesnici brojni ovdje prisutni".
Odgovarajući na pitanje Ivanovića Krivokapić kaže da prema podacima Ministarstva finansija od 31.avgusta do 31. novembra došlo je do povećanja broja zaposlenih od 3178. Najveći broj je zaposlen kaže u vaspitno-obrazovnim institucijama. I resoru Ministarstva prosvjete zaposleno je 2702 ljudi, kaže Krivokapić.
"Ovi podaci predstavljaju zabrinutost i potrebu da se hitno krene sa reformom javne uprave", navodi Krivokapić.
"Mjera ove države mora da bude odgovornost, ako ste nešto uradili nečasno treba da odgovarate, ali ne možete da držite lekcije. U minut prije nego sam postao premijer zaposlili ste ljude u školama, je li to pošteno. Ovo je najkompetentnija Vlada u dosadašnjoj istoriji Crne Gore. Ne mogu da utvrdim koliko je bilo preuzimanja, kada ste savjetnike, miljenike, postavljali od Divanovića u Monteput pa ne znam gdje sve. To treba nazvati pravim imenom, vi znate šta je to. Da bi ispunili obećanja koja ste davali u predizbornoj kampanji, nema zapošljavanja u vrijeme tehničke Vlade. Možete da dižete glas koliko hoćete, vaš glas ste unizili", kaže Krivokapić.
Živković: Pozdravljate Slavka Perovića sa blokadama
Šef poslaničkog kluba Demokratske partije socijalista i Liberalne partije Danijel Živković pita Krivokapića da li se osjeća odgovornim što je stabilnost Crne Gore gotovo na osnovu svih parametara ugrožena, i što se mnogi procesi odvijaju stihijski, bez sposobnosti Vlade da ih kontroliše.
"Vi ste premijer koji je morao da blokira Cetinje da bi došao na njega. I vi danas ste se udostojili da pozdravljate Slavka Perovića sa blokadama. Koliko političko licemjherstvo", kaže Živković.
"Vi nam držite lekcije iz morala, na osnovu čega?" pita Živković.
Krivokapić: Nema većih neprijatelja CG od vas samih
Krivokapić kaže da oni koji ne bi trebalo ni da pogledaju šta je čast i poštenje drže pridike.
Pitanje Živkovića je navodi politički pamflet.
"Saniranje pustoši koju ste ostavili za sobom nakon 30 godina vladavine, zahtijeva mnogo više vremena od tri i po mjeseca rada Vlade na čijem sam čelu. Šta smo mi to uradili za 40 dana, za 120 dana. Ima jedna stvar koja treba da zabrine čitavu CG. Moram da ukažem da se ne slažem da je na bilo koji način urušen ugled Crne Gore. Upravo suprotno onome što ste vi rekli", kaže Krivokapić.
„Crna Gora je samostalna i nezavisna od svih, samo nije od vaše bratije, kumova i rođaka koji su kombinacijama i mahinacijama pretakali javna dobra u svoje džepove. Kako možete da volite svoju državu ako ugasite na desetine preduzeća, ostavite bez egzistencije na desetine hiljada građana, ako dovedete do bankrota „Plantaže“, „Montenegroairlines“? Je li patriotski davati sebi plate od nekoliko desetina hiljada evra, stambene kredite od 300 hiljada evra. Da li je patriotski putovati džabe sa nacionalnim avio prevoznikom, a onda licemjerno lamentirati nad njegovom sudbinom kada računi stignu na naplatu? Sve čega ste se uhvatili, propalo je ili je pred propadanjem. Kako stigne koji izvještaj o finansijskom stanju u javnim institucijama – svugdje milionski minusi. Za razliku od imovine vaših partijskih vođa koja raste obrnuto proporcionalno. Vi, kao grupacija, ne umijete da funkcionišete u normalnim i redovnim uslovima. Poluge moći koje ste uspostavili za 30 godina vladanja ovom državom još uvijek su u stanju da destabilizuju crnogorsko društvo. Jednu po jednu gubite i to vas čini sve nervoznijim iz dana u dan, ali i spremnijim da idete do kraja u svom ekstremizmu. Pošto na vidjelo izlaze sva nepočinstva vaših partijskih saboraca, otimanje društvenih dobara i primjeri besomučnog pljačkanja državnih resursa, ostalo vam je još samo da spinujete priču o navodnoj ugroženosti države. Da time svjesno dovedete do društvenog sukoba, a potom se perfidno nametnete kao „miritelji i evropejci", navodi Krivokapić.
Živković: Može li se spržena zemlja zadužiti na međunarodnom tržištu 750 miliona
Živković pita da li se spržena zemlja može zadužiti na međunarodnom tržištu 750 miliona.
"Prije dva dana je došla informacija da nećete učestvovati na EXPO-u", kaže Živković podsjećajući kolika su ulaganja UAE u CG.
"Obećavate kule i gradove turističkim poslenicima, od toga nema ništa. Demantujete sebe u roku od deset minuta, postavljate ljude pa povlačite u roku do deset minuta. Direktor Instituta za javno zdravlje je rekao ne kontrolišemo epidemiju, od tada ga nema u javnosti. Danas nijedan građanin ne razumije mjere koje ste donijeli", navodi Živković.
Krivokapić: Nemojte da držite predavanje, držite čašu i dignite zdravicu da bude pomirenje između nas
Krivokapić kaže da čitavog života dijele građane na ove i one a zadnje pitanje koje su kaže potegli je kako su građani glasali na referendumu.
"Od 92. do današnjeg dana vi mijenjate kako ste glasali. Želite li vi da mi udarite žig. Boli vas 750 miliona, prvo kažete ne znamo da upravljamo pandemijom, pa niko u svijetu ne zna. Tog 4. decembra bilo je 11 hiljada zaraženih, sada ih je oko 7 hiljada. Vi ste u julu zaboravili na građane. Ne boli vas što ste dosad 4 milijarde zadužili sve nas, Mogli ste da dajete sugestije, nijeste htjeli jer vas ne interesuje Crna Gora, vas interesuje vaš lični džep", kaže Krivokapić.
"Nemojte da držite predavanje, držite čašu i dignite zdravicu da bude pomirenje između nas", kaže Krivokapić.
Živković kaže da koliko dobro Vlada radi mora špalir policije da ih prati od Podgorice do Cetinja.
Poslanica DPS-a Aleksandra Vuković odgovorila je Krivokapiću stihovima "Zdrav mi budi i zdravicu popi, vino popi na čast ti pehar" u atmosferi u kojoj je, kaže, ta pjesma nastala.
"Ono što nama potkazuje da smo antisrbi, da smo protiv crkve dokazaćemo u narednom periodu ko radi protiv interesa države", kaže Vuković.
Radunović: Vlada se grubo umiješala u rad druge grane vlasti
U ime poslaničkog kluba Nove srpske demokratije, Demokratske narodne partije, Ujedinjene Crne Gore i Radničke partije, pitanje Krivokapiću postaviće šef kluba Slaven Radunović.
Radunović će pitati premijera zašto je Vlada, "potpuno izvan svojih ustavnih nadležnosti, tražila mišljenje Venecijanske komisije o predlogu zakona i izmjenama i dopunama tužilačkih zakona" koje je predložila grupa poslanika, kad poslanici to nijesu smatrali za potrebno.
Radunović je ocijenio da se Vlada na taj način grubo umiješala u rad druge grane vlasti i njenu osnovnu – zakonodavnu funkciju.
"Činjenicom da ste vi, iako su poslanici predložili, zakon, koji nemaju obavezu da provjeravaju stavove, zašto ste insistirali na tome?", pita Radunović.
Krivokapić: VK je dala preporuke
Niko nije mogao da očekuje drugačije mišljenje Venecijanske komisije, s obzirom na to, kako kaže, ko sjedi u VK.
„Ova Vlada po Ustavu ima pravo da zakon koji se tiče pogotovo ovoga dijela, koji je definisan sporazummom o pridruživanju i našom obavezom da kontrolne mjere broj tri koje se tiču upravo ovih zakona budu usaglašeni upravo sa Komisijom, a preduslov za to usaglašavanje je naravno Mišljenje Venecijanske komisije“, kazao je predsjednik Vlade .
Premijer Krivokapić je kazao da u VK stoje najkompetentnije osobe koje mogu nezavisno i nepristrasno odlučivati, bez obzira što se aludira na mogućnost lobiranja bivših ministara Pažina i Darmanovića.
„Duboko vjerujem da lobiranje nije moglo da da ovakav rezultat. VK nije, kao što neki – a pogotovo mediji - spinuju, dala ni negativno ni pozitivno mišljenje. Dala je svoje mišljenje u kome ima odgovarajućih preporuka koje su vrlo jednostavne za izmjenu i odgovarajućih preporuka koje traže određene procedure. Ne možete da kažete da njihov stav o zakonu o tužilačkom savjetu nije takav. On omogućava vrlo jednostavnu, uravnoteženu strukturu tužilačkog savjeta i to je prva prilika da možemo da smijenimo onoga koji je iznad Katnića. VK teško doživljava kada je jedan čovjek meta nekog zakona, bez obzira što imaju apsolutno po prvi put razumijevanje za ovaj proces. To je nešto što niko ne voli da se desi, bez obzira kakva je ta osoba. U razgovorima sa diplomatskim korom ukazao sam na zloupotrebe koje svaki građanin, koji ni ne mora da bude pravnik, može da dokaže da je nešto krenulo pogrešnim putem. Oni su to prihvatili, znaju i imaju drugačiji pogled. Jeste, Katnić je simbol odbrane prethodnog sistema, ali Vas molim da se svi vratimo svom elementarnom zadatku. Znam da vrijeme teče, ali ipak da radimo u duhu vladavine prava, dobre saradnje sa EK, jer to je naš put, put opredjeljenja naše Vlade da budemo sljedeća država članica EU. To možemo da uradimo u periodu trajanja mandata ove Vlade“, kazao je on.
Radunović: Trebalo je da bude smijenjeno 3000-4000 ljudi
Naš problem je kaže Radunović rezultat koji će od nas opet da traži EK.
"Ja tražim od vas da radimo za šta mi znamo da je najbolje, i budite sigurni za pola godine dobićete pohvale za napredak", dodaje Radunović.
On kaže da je Vlada do sada smijenila 200 ljudi.
"Od svega što ste dosad radili to vam je najgori rezultat, trebalo je da bude skinuto 3000-4000 ljudi. To su sve partijski vojnici, mora se efikasnije. Da je DF ušao u Vladu ne bi danas pričali ovako, a posebno se oni ne bi ovako odnosili prema nama", kaže Radunović.
Krivokapić kaže da je Tužilaštvo zarobljena institucija.
"Ja nemam gazde, niti ću ga imati. Jedini gazda je bio moj otac. Mislili ste da ćete ovakvim Ustavom, ovakvim zakonskim rješenjima živjeti stotinu godina. Nijesam ja nikada bio poslanik niti dizao ruke. Građani dođite da se pomirimo, jedina mjera je pomirenje ali ne pljuvanje. Šta sam ja vama uradio, da li sam nanio neko zlo?", kaže Krivokapić.
Ibrahimović: Ovo vrijeme podsjeća na devedesete
Poslanik Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović pita premijera da li Vlada vodi računa o srazmjernoj zastupljenosti manjina u državnoj upravi i privrednim društvima u kojima je država većinski vlasnik, i koliko je pripadnika manjebrojnog naroda naimenovano u njima na rukovodećim mjestima od 4. decembra prošle godine.
Ona navodi da manjinski narodi osjećaju da su im ugrožena manjinska prava.
"Da li je moguće da nijedan građanin koji se izjašanjava kao Bošnjak, Hrvat, Albanac, Rom nije zavrijedio ili nema kompetencije da bude na visokim državnim funkcijama?", kaže Ibrahimović.
Ovo vrijeme kaže podsjeća na devedesete kada su se čistile institucije od manjinskih naroda.
Krivokapić navodi da nikada nijednog ministra nije pitao koje je nacionalnosti.
"Spreman sam činjenicu da sarađujem sa vama, meni ne treba glas. Zar ne treba da nas zabrine činjenica kakav je odnos prema Romima, ima onih koji su sve umjeli da upotrijebe za taj jedan glas. Imate CV-je sa fakultetima koji su vrlo sumnjivog kvaliteta ali su dobile nostrifikaciju", kaže Krivokapić.
On kaže da bi uveo pravilo da u državnoj upravi može da radi samo neko ko je završio državni fakultet.
Ibrahimović kaže da treba da se odustane od politike isključivosti.
"Nećemo pristati na ponižavanja, ostajemo tu i borićemo se za svoja prava. Ovakvo kadrovanje i ovakve poruke ne doprinose tome", poručuje Ibrahimović.
Kaže da je žalosno kako su smijenjeni pojedini pripadnici manjinskih naroda.
Krivokapić kaže da podaci Centralne kadrovske evidencije govore da je Crnogoraca 81 odsto, Srba 5,3 odsto, Bošnjaka i Albanaca 5, Muslimana 1,5 odsto, Hrvata 1,4 odsto.
Konatar: Poziv na smirivanje tenzija
Predsjednik kluba poslanika "Crno na bijelo" Miloš Konatarna početku je pozvao sve građane Crne Gore, poslanike, javne funkcionere, na spuštanje tenzija.
"Zajedno možemo sve, ostanemo li podijeljeni svi ćemo izgubiti", kaže Konatar.
On pita Krivokapića da li će Vlada podržati inicijativu za održavanje referenduma o eksploataciji nafte i gasa u Crnoj Gori.
"Crnu Goru moramo graditi kao ekološku, zansovanoj na zelenoj ekonomiji, a ne ekonomiji profita, bez obzira na posljedice po prirodu i ljude", kaže Konatar.
"Desi li se ekološka katastrofa mi smo sa turizmom završili", napominje Konatar.
Poziva Vladu da podrži referendum o toj temi.
Krivokapić kaže da put do direktne demokratije nije jednostavan. Kaže da bi rado prihvatio da svako pitanje razriješimo na taj način.
Sprovođenje klasičnog referenduma bi koštalo Crnu Goru 2 miliona, šteta prekidanja istraživanja bi iznosila oko 100 miliona, kaže Krivokapić, dodajući da je spreman da nađu rješenje.
Brajović: Nalazimo se u nikad težoj situaciji
Predsjednik poslaničkog kluba Socijaldemokrata, Ivan Brajović, pita Krivokapića na koji način on i Vlada koju predvodi planiraju da se suoče sa katastrofalnom epidemiološkom situacijom u državi i šta planiraju da urade na smanjenju tenzija i podjela u društvu koje su eskalirale u Crnoj Gori nakon 30. avgusta.
"Nalazimo se u nikad težoj situaciji", kaže Brajović. Kaže da smo druga zemlja u svijetu po broju oboljelih, te da je broj smrtnih slučajeva nikad veći.
Dodaje da su mjere bile selektivne i diskriminatorne.
Podsjeća i da su odbijane donacije vakcina u zavisnosti od afiniteta Vlade.
On kaže i da mu sa situacijom sa ANB-om sve liči na želju da se kompromituju partneri.
Krivokapić: Niko ko je udario na crkvu nije ostao bez posljedica
Premijer Krivokapić kaže da je najveći pik u situaciji sa koronavirusom postojao krajem oktobra.
"Ako pogledate ono što su preporučivali stručnjaci, a protežirao predsjednik Crna Gora bi trebalo da bude zatvorena. Kada smo došli imalo je 11 hiljada zaraženih, tada se pričalo da je CG stabilna a sada nam govorite da ne možemo da upravljamo situacijom. A vi ste gledali gdje će ko koga da smjesti, ne u bolničke krevete, već na pozicije", kaže on.
On upozorava Brajovića da niko ko je udario na crkvu nije ostao bez posljedica.
"Nije rezultat stanja ono što vi stalno propagirate i uvijek vam je crkva mjesto gdje treba da udarate. Čuvajte se toga. Niko ko je udario na crkvu nije ostao bez posljedica. Nemojte je čak ni pominjati, biće vam lakše. Ali da pominjete Statisa koji se velikosrdno pojavio kao vaš način rješavanja problema u Crnoj Gori, vi dobro znate da je Vlada usvojila da može da uzima vakcine samo od vlade druge države ili direktno od proizvođača. Zašto nije ta vakcina išla direktno kao donacije Vlade UAE, nego posredstavom jednog čovjeka? Nećete mi reći da toga čovjeka vi možda ne poznajete. Zašto ga protažirate? Šta je to dobro učinio Crnoj Gori? Uništio je Sveti Stefan, riječ je o čovjeku koji uvijek ima svoje prste u Crnoj Gori. Oni su vaši prijatelji“, kazao je Krivokapić.
Brajović: Mi smo spašavali živote
Brajović kaže da ne vjeruje da je premijer zadovoljan situacijom sa koronavirusom.
"Mi smo spašavali živote, u trenutku kad smo zatvorili granice mi smo spašavali živote. Nažalost vi ne spašavate živote a ni ekonomiju", navodi Brajović.
Kaže da je ovu Vladu formirala SPC i koncern Vijesti.
Krivokapić odgovara da treba da se posvetimo zajedničkoj borbi protiv koronavirusa, te da imaju opstrukcije na lokalnom nivou.
Kaže da im nije padalo na pamet kako da se napravi modularna bolnica, već su brinuli o drugim stvarima.
Radulović: Istorijski momenat za Crnu Goru
Šef poslaničkog kluba Pokreta za promjene Branko Radulović kaže da je ovo istorijski momenat za Crnu Goru.
"Potrebne su radikalne promjene, ukoliko toga ne bude postoji mogućnost da nam se vrate lopovi", kaže Radulović.
Pita Krivokapića da li su on i Vlada "za punu demontažu totalitarnog i kriminogenog režima, potpuno preispitivanje prošlosti i efikasnu i optimalnu izgradnju pravne, funkcionalne, prosperitetne i evropske Crne Gore".
"Prva stvar treba da bude demontaža lopovskog režima", poručuje Radulović.
"Moramo Tužilaštvo da preispitamo, smrdi tamo sve od onog dolje pa do Stankovića. Smrdi u sudstvu. Smrdi u Privrednom sudu, Ustavnom, sve mafija", kaže Radulović.
"Nema više partijske knjižice ali će i s ove strane imati ista prava. Ne interesuje me Evropska unija, interesuje me Crna Gora", dodaje Radulović.
"Još više ćemo da umiremo ako se ne dovedemo pameti. Jeste vi normalni, sa onakvim skupovima, sa nedostatkom empatije. Mi smo ludi. Kažite onaj ko ne nosi masku je potencijalni ubica. Lokdaun, zatvori Crnu Goru jer nismo ljudi", kaže Radulović.
"Da ste vi bili reformisti danas bismo se dijelili na lopove i poštene. Niko nije protiv Crne Gore niti će ovo biti srpska država. Protiv Crne Gore su lopovi koji su se ogrnuli crnogorskom zastavom. Duša me zaboljela šta su napravili policacjci. Boli me ovo strašno, okrenimo se Crnoj Gori. Ukoliko ne možete napravite rekonstrukciju Vlade. Ukoliko to ne uradite bojim se da ćete u istoriji Crne Gore biti zaboravljeni", navodi Radulović.
Krivokapić: Zakon o porijeklu imovine se radi, nadam se da će brzo biti poslat Skupštini
Zdravko Krivokapić kaže da ovaj sistem je utemeljen 30 godina, i to se ne može pomjeriti za 120 dana Vlade.
"Mi smo krenuli u demontažu i oni su zabrinuti na svakom koraku", ističe on.
Zakon o porijeklu imovine se radi, imali smo tri predloga, usaglašavmo i nadam se da će brzo biti poslat Skupštini, kaže Krivokapić.
Nacrt budžeta će biti ispoštivan do zakonskog roka, dodaje.
Konjević: Ovdje se radi o presedanu
U ime kluba poslanika Socijaldemokratska partija–Albanska koalicija "Jednoglasno" Raško Konjević pita premijera da li će predložiti razrješenje vršioca dužnosti direktora Agencija za nacionalnu bezbjednost Zorana Vukšića zbog kršenja Zakona o tajnosti podataka.
Pita da li je imao kontakt sa članicom NATO-a dan uoči sjednice Odbora u kojem mu jje sugreisano da bi materijal dostavljen Odboru trebalo da bude povučen.
"Ovdje se radi o presedanu, da su se imena operativaca jedne NATO zemlje našla se ispred poslanika članova Odbora za bezbjednost. Ako je šta nedozvoljeno, nedozvoljeno je to", kaže Konjević.
Krivokapić: Niko me nije kontaktirao u četvrtak, svaku grešku ove vlade pokušavate da pretvorite u politički poen
Premijer Krivokapić kaže da postoji član 57 kada je onaj kome je dostavljen taj podatak dužan da obavijesti ANB da je napravljen taj propust.
"Upravo vi treba da svjedočite toj bezbjednosnoj kulturi. Gospodin Vukšić ne pripada niti jednoj partiji. Svaku grešku ove vlade pokušavate da pretvorite u politički poen i da nas zavadite sa međunarodnom zajednicom", kaže Krivokapić.
"Da li sam ja u četvrtak bio obaviješten od bilo koje članice NATO-a? Odgovorno vam tvrdim da nisam i morate da mi kažete od koje članice, kada i kako ste vi to dobili!? Niko ni kabinet, ni mene lično nije kontaktirao. I molim vas da ubuduće, ako vas interesuje bilo koja tačna informacija, prije nego što je medijski lansirate, provjerite to sa mnom“, kazao je on.
Konjević: Ne može biti greške u Vladi a da niko ne odgovara
Konjević navodi da ne može biti greške u Vladi a da niko ne odgovara.
"Ja ću podnijeti ostavku ukoliko vi budete u pravu da sam ja iznio neistinu. Šta ćete vi uraditi?", pita Konjević.
Krivokapić: Neka se utvrdi odgovornost, prepustimo i tužilaštvu i internoj proceduri u okviru ANB-a, da saznamo šta je istina
Krivokapić kaže da se sve pokušava sve svesti na politički teren u kojem direktor ANB-a se pokušava prikazati kao nesposoban, kao i premijer koji ga je postavio.
"Ne postoji nijedna služba u svijetu koja nije napravila neki previd. Ne postoji niko ko u svom životu nije napravio neku grešku. Najgora stvar koja može da se desi da smo mi ovo iznijeli na nivo međunarodnog incidenta. Ja želim da mi zajednički branimo bezbjednost Crne Gore. Zašto je Vukšić možda problem? Zato što je vrlo savjesno i odgovorno otkinuo određene pipke koji su bili prisutni u ANB-u? Zašto je Dejan Vukšić toliko problematičan? On je meni jasno rekao – na osnovu onoga što vam dostavi određeni grupa ljudi, vi to proslijedite, samo sa vašim potpisom. To je jedna priča koja treba sve nas da upozori“, kazao je Krivokapić.
Premijer je poručio da je siguran da će gospodin Vukšić preduzeti sve mjere da bismo vidjeli ko je zatajio zbog kršenja Zakona o tajnosti podataka.
„Ko to nije uradio kako treba, ako je došlo do toga? Da vidimo da li je neko, bez obzira što je poslanik, učestvovao u tom procesu ili nije. Ako je u pitanju takva greška, kao što je vi predstavljate, dajte da prvo utvrdimo odgovornost, pa da pričamo o posljedicama. Vi hipotetički meni namećete pitanje, kako bih vam ja hipotetički odgovorio. Dajte da poštujemo princip nevinosti. Neka se utvrdi odgovornost, prepustimo i tužilaštvu i internoj proceduri u okviru ANB-a, da saznamo šta je istina“, zaključio je predsjednik Vlade Zdravko Krivokapić.
Konjević: Imali ste priliku da pokažete princip odgovornosti
Konjević kaže da je Krivokapić imao priliku da pokaže princip odgovornosti i da za propsust zahvali Vukšiću i nađe novog direktora ANB-a.
"Desetog kada je bila sjednica Odbora, ja mu kažem da način na koji upravlja imenima i prezimenima to ne treba Odboru i da on time ugrožava operativnu sposobnost Agencije, nije prošlo deset dana on je otišao korak dalje i dostavio nam imena stranih rezidentnih operativaca", kaže Konjević.
Boris Bogdanović, u ime Kluba poslanika Demokratske Crne Gore Boris, pitao je Krivokapića u vezi sa nabavkom dva aviona za novoosnovanu kompaniju Tu Montenegro.
Krivokapić kaže da se Vlada opredijelila za kupovinu dva aviona, te da je kupovinom ostvaren ušteda od 20 miliona eura.
Kaže da su MA i Plantaže oličenje kako ne treba raditi.
Kaže da nikada nije nijedna Vlada toliko klevetana u prvih sto dana kao ova.
"Najkompetentnija Vlada u istoriji, ova Vlada je pokazala da zna da umije da vodi državu. Željeli ste da pokažete da ova Vlada ne umije da upravlja kovidom, u ovoj situaciju kada imamo ekonomsku katastrofu dajte da nađemo zajedničku mjeru", kaže Krivokapić.
Crna Gora mora da ekonomski da progleda, navodi on.
"Dajte da se pomirimo. Ja sam podsticao podjele time što sam išao u hram jel? Hram je mjesto mira ako nijeste znali. Nema uticaja crkve na ovu Vladu. Završen je taj trenutak onoga dana kad je usvojen Zakon o slobodi vjeroispovijesti. Ali vi biste voljeli da premijer nije vjernik. Nema kod mene kalkulacije kada je vjera u pitanju", kaže on.
On je kazao da je jedini premijer koji nije mogao da dođe da gostuje na RTCG kada je on to želio.
Na našem portalu sjednicu ste mogli pratiti uživo.
Novica
Vjerujem ljudima jer je bolje i lakše tako pa i ako se nekad prevarim,ali zašto ništa premijeru ne mogu vjerovati nije moj problem.Stalno zaboravi što je juče pričao i onda nama objašnjava što je pisac htio da kaže u knjizi odštampanoj u prošlom vijeku.Zašto bolje pamtei tuđe riječi nego svoje.Laže.
Anthropos
Ne tražite vi pomirenje - no da se Crnogorci "pomire" sa sudbinom koju ste nam vi skrojili - po receptu iz Srbije (i Rusije)? Sve uz pojanje i litije svetosavskog klerofašizma. "Ne pitaj za kim zvona zvone." Zvone uvijek kada odlazi "čovjek". Dok "vrli srpski novi svet" igra od radosti?
Racko
@montegringo Da dofam, nisi ni mogli biti izbaceni. Primali uredno plate a nisu ni ulazili u skupstinu.