U poređenju s ovim divovima prirode, koji su svjedočili ratovima, klimatskim promjenama, smjeni civizacija... ljudski život djeluje tako malen.
Najstarija stabla na svijetu tvrdu koru stvarala su ne vjekovima, nego milenijumima.
Premda u stručnoj javnosti ima dvojbi o tačnom godištu pojedinih primjeraka, a postoje i različite klasifikacije s obzirom na to da li je drvo živo ili ne, ovo je lista najstarijih stabala na svijetu.
Juče je zvanično počela berba maslina, a upravo ta vrsta u Crnoj Gori ima nekoliko primjeraka starih nekoliko vjekova. Izdvaja se, međutim, jedna maslina koja ponosno nosi titulu najstarijeg evropskog drveta.
Primjerak "drveta mira" u Crnoj Gori mlad je naspram nekih američkih stabala, ali i dalje neopisivo vrijedan.
Metuzalem
Bor nazvan Metuzalem, star je 4.841 godinu i najstariji je poznati živi organizam na svijetu.
Nalazi se u ‘Bijelim planinama’ u Kaliforniji, u nacionalnoj šumi Inyo, a tačna lokacija je tajna kako bi se zaštitila od javnosti.
Sarv-e Abarqu
Sarv-e Abarqu je čempres koji se nalazi u provinciji Yazd u Iranu.
Procijenjena starost ovog drveta je najmanje 4.000 godina što ga čini drugim najstarijim drvetom na svijetu. Smatra se da je Sarv-e Abarqu najstariji živući organizam u Aziji i zaštićen je kao iranski nacionalni spomenik.
Patriarca da Floresta
Ovo drvo vrste Cariniana legalis raste u Brazilu i procijenjene je starosti oko 3.000 godina. "Bijelo drvo" je među najstarijim ne-četinarskim vrstama na planeti.
Jōmon Sugi
Jōmon Sugi, iz reda cryptomeria japonica, nalazi se u Yakushimi u Japanu. To je najstarije i najveće drvo na ostrvu i jedan je od glavnih razloga zašto je to mjesto UNESCO prozvao svjetskom zaštićenom baštinom.
Procjene starosti idu od 2000 do 5000 godina.
General Sherman
Vjeruje se da je ova sekvoja stara oko 2.500 godina i to je čini najvećom divovskom sekvojom na svijetu. Shermana možete pronaći u ‘Nacionalnom parku sekvoja’ u Kaliforniji.
Posljednja, ali ne najmanje bitna je najstarija evropska dama.
U barskom naselju Mirovica nešto više od 2000 godina živi jedna maslina. Eksperti sa Univerziteta u Istanbulu ustanovili su nedavno dendrohronološkom analizom da Stara maslina broji tačno 2240 ljeta.
Lokalitet nosi taj naziv upravo jer su se nekada davno zavađeni mirili pod Starom maslinom.
Od 1957. godine, zbog prirodnih, morfoloških, ambijentalnih, estetskih i istorijskih vrijednosti, Stara maslina je pod zaštitom države kao spomenik prirode, pa veliki broj turista dolazi u Bar, kako bi vidio najstarije stablo u Evropi.
Ono i dalje daje plodove. U narodu inače postoji priča da maslina najviše plodova daje kada je ljudima najteže.
Stara maslina je u prošlosti dva puta bila zapaljena, ali je preživjela.
Zavjet čuvanja Stare masline prenošen je s koljena na koljeno, a starijim žiteljima još uvijek je živo sjećanje na najstrožu zabranu kidanja grana ili listova sa nje, zapisao je Željko Milović.
Predanja bilježe i prokletstvo koje bi zadesilo svakog ko je pokušao da uništi ili posječe ovu svetu biljku, navodi se u barskim turističkim vodičima.
Posljednji privatni vlasnik Stare masline bio je Veliša Nikočević, kome je okupaciona italijanska vlast ponudila 1941. godine 2.500.000 lira u zlatu da je proda, jer su željeli da je sa korjenom presele u Prirodnjački muzej u Bariju.
No, ugledni domaćin, svjestan njene vrijednosti, energično je odbio ovu nevjerovatnu ponudu, o čemu smo nedavno pisali.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR