14 °

max 20 ° / min 13 °

Četvrtak

08.05.

20° / 13°

Petak

09.05.

21° / 11°

Subota

10.05.

21° / 12°

Nedjelja

11.05.

21° / 11°

Ponedjeljak

12.05.

20° / 12°

Utorak

13.05.

20° / 9°

Srijeda

14.05.

19° / 8°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Modijev smrtonosni napad na Pakistan razotkriva duboku neodlučnost Indije

Izvor: EPA-EFE

Svijet

Comments 0

Modijev smrtonosni napad na Pakistan razotkriva duboku neodlučnost Indije

Izvor: Guardian

Autor: Prevod Antena M

  • Viber
Vojna ofanziva istog dana kada je potpisan trgovinski sporazum s Velikom Britanijom pokazuje zemlju koja želi da igra vodeću ulogu na svjetskoj sceni, ali koju sputavaju neprijateljstva u sopstvenom okruženju i nasljeđe istorije.

Zaključivanje „istorijskog“ trgovinskog sporazuma s Ujedinjenim Kraljevstvom, istovremeno s pokretanjem vojne operacije protiv Pakistana – može se reći da su se u Indiji ove sedmice sudarili budućnost i prošlost. Sporazum s Britanijom, koji se pripremao tri godine, jedan je od nekoliko o kojima Indija sada pregovara, uključujući i one sa SAD i Evropskom unijom. On odražava privlačnost Indije kao rastuće svjetske sile – najmnogoljudnije zemlje na planeti i najbrže rastuće velike ekonomije, koja je ujedno i peta po veličini, a na dobrom putu da postane treća. Suprotno tome, vojne operacije usmjerene na Pakistan i dijelove Kašmira pod njegovom upravom pokazuju koliko Indiju i dalje opterećuju nestabilnosti u regionu i naslijeđeni konflikti.

Indijska vojna akcija je odgovor na teroristički napad prošlog mjeseca, u kojem je u dijelu Kašmira pod indijskom upravom ubijeno 26 turista. Naziv vojne operacije – Sindor – odnosi se na simbol braka, kao aluzija na žene koje su izgubile muževe u napadu čija su meta bili hinduistički muškarci. Nju Delhi navodi da nastoji ograničiti konflikt i spriječiti šire sukobe između dvije nuklearno naoružane države. Tvrdi da su mete bile isključivo terorističke infrastrukture, a ne vojne baze, i da je operacija bila „precizna, odmjerena i neeskalatorna“. Ipak, civilne žrtve su prijavljene.

Da li će sve ostati „neeskalatorno“, zavisiće od odgovora Pakistana. Situacija je i dalje napeta, uz realnu opasnost od nenamjerne eskalacije, slabu spoljašnju kontrolu i spremnost obje strane da zauzmu odlučan vojni stav kako bi zadovoljile domaće političke interese i nacionalističke impulse. U prošlosti su Sjedinjene Države imale ključnu ulogu u smirivanju tenzija, ali predsjednik Donald Tramp je ovaj put neprizvono opisao neprijateljstva kao „štetu“, rekavši da će obje strane „nekako to riješiti“. U svijetu u kojem SAD međunarodne odnose posmatraju kroz prizmu sfera uticaja – što se vidi kroz Trampove tvrdnje o pravu na Kanadu, Grenland i Panamski kanal, kao i stav da je ruska invazija na Ukrajinu „problem Evrope“ – jasno je da Vašington nema veliki interes da se upliće u geopolitiku južne Azije.

Indija i Pakistan su ratovali tri puta od 1947. godine, kada su osnovane kao države – dva puta zbog Kašmira. Ta oblast je od ključne važnosti za bezbjednost Pakistana, s obzirom na to da oko 80% obradivog zemljišta u toj zemlji zavisi od voda riječnog sistema Indus, koji protiče kroz Kašmir. Zbog toga se nedavna odluka Indije da obustavi dugogodišnji sporazum o vodama s Pakistanom doživljava kao egzistencijalna prijetnja. Sedmicu prije terorističkog napada, načelnik pakistanske vojske Asim Munir nazvao je Kašmir „žilom kucavicom“ Pakistana. Istovremeno, informacije o nalazištima kritično važnih minerala dodatno povećavaju strateški značaj Kašmira za Indiju.

Ipak, u srži tenzija nalazi se pitanje identiteta, ukorijenjeno u traumama podjele iz 1947, kada su stvorene Indija i Pakistan. Pakistanska država – naročito vojska i obavještajna služba – svoju legitimnost gradi na duboko ukorijenjenoj antiindijskoj retorici. Prava politička moć u toj zemlji nije u rukama premijera (Šahbaza Šarifa) ni predsjednika (Asifa Alija Zardarija), već komandanta vojske Munira i šefa obavještajne službe ISI, Muhameda Asima Malika. Nijedan civilni premijer u Pakistanu nije uspio da završi pun mandat u njegovoj 77-godišnjoj istoriji. Ukoliko bi odnosi s Indijom bili stabilni, vojna elita bi teško mogla opravdati toliku dominaciju nad političkim i ekonomskim sistemom zemlje.

S indijske strane, odluka vlade Narendre Modija da 2019. ukine specijalni autonomni status Kašmira i podijeli ga na dvije teritorije pod direktnom upravom Nju Delhija dodatno je pogoršala odnose s Islamabadom. Indijske vlasti tvrde da je time Kašmir „normalizovan“, navodeći porast turizma, priliv investicija i uglavnom mirne izbore prošle godine kao dokaz. Međutim, teroristički napad prošlog mjeseca i uzvratne vojne akcije jasno govore da Kašmir nije ni blizu normalnosti. Lokalno nezadovoljstvo i dalje traje, jer su i u dijelu pod indijskom i pod pakistanskom upravom prava, identitet i autonomija stanovnika postupno potkopavani.

Ove tenzije vjerovatno neće uskoro nestati. Kao i sukob između Izraela i Palestine, zategnuti odnosi u Tajvanskom moreuzu, ili ruska invazija na Ukrajinu, riječ je o konfliktima duboko ukorijenjenim u istorijske podjele i borbu za nacionalni identitet. U konačnici, težnje Indije da se afirmiše kao globalna sila i dalje ostaju taoci regionalne nestabilnosti.

----------

Autor je dr Čijetig Bajpai, viši saradnik za južnu Aziju u analitičkom centru Chatham House.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR