Turski sud naredio je danas blokadu dijela sadržaja Groka, alata razvijenog od strane kompanije xAI koju je osnovao Ilon Mask, nakon što su vlasti saopštile da je četbot generisao odgovore koji vrijeđaju predsjednika Redžepa Tajipa Erdogana, osnivača moderne Turske Mustafu Kemala Ataturka i vjerske vrijednosti.
Zabrinutost zbog političke pristrasnosti, govora mržnje i netačnih informacija koje plasiraju AI četbotovi raste od lansiranja ChatGPT-a 2022. godine, a Grok je već ranije uklanjao sadržaje optužene za antisemitske stereotipe i veličanje Adolfa Hitlera.
Kancelarija glavnog tužioca u Ankari saopštila je da je pokrenuta istraga, što predstavlja prvi slučaj zabrane sadržaja vještačke inteligencije u Turskoj.
Vlasti su navele da je došlo do kršenja zakona koji vrijeđanje predsjednika i nacionalnih simbola tretiraju kao krivično djelo, za koje je zaprijećena kazna do četiri godine zatvora.
Kompanija X, kao ni njen vlasnik Ilon Mask, nijesu odmah komentarisali odluku, niti su se oglasili na samoj platformi.
Prošlog mjeseca, Mask je najavio nadogradnju Groka, uz tvrdnju da "u svakom osnovnom modelu ima previše smeća zbog neispravljenih podataka".
Prema navodima medija, Grok, koji je integrisan u platformu X, generisao je uvredljiv sadržaj o Erdoganu i Ataturku na osnovu određenih pitanja postavljenih na turskom jeziku.
Uprava za informaciono-komunikacione tehnologije (BTK) sprovela je zabranu nakon sudskog naloga.
Ministar saobraćaja i infrastrukture Abdulkadir Uraloglu izjavio je, prema navodima televizije NTV, da Turska još nije uvela potpunu zabranu pristupa Groku, ali da će to učiniti ukoliko bude potrebno, dodajući da će turske vlasti razgovarati s platformom X o ovom pitanju.
Stručnjak za sajber pravo s Istanbulsko Bilgi univerziteta Jaman Akdeniz rekao je da su vlasti identifikovale oko 50 Grokovih objava kao osnov za istragu, te da je odluka o zabrani pristupa i uklanjanju sadržaja donesena "radi zaštite javnog reda".
„Turska je postala prva zemlja koja je uvela cenzuru Groku“, poručio je Akdeniz na platformi X.
Turska je posljednjih godina značajno pojačala nadzor nad društvenim mrežama i onlajn servisima za striming, usvajajući zakone koji vlastima daju veće ovlašćenje nad sadržajem, hapseći i pritvarajući pojedince zbog objava, pokrećući istrage protiv kompanija i ograničavajući ili blokirajući pristup određenim sajtovima.
Kritičari tvrde da se zakon često koristi za gušenje slobode izražavanja, dok vlasti insistiraju da je nužan za zaštitu dostojanstva državnih institucija.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR