Kambodža je danas širom zemlje održala ceremonije povodom priznanja UNESCO-a kojim su tri bivše lokacije Crvenih Kmera upisane na Listu svjetske baštine, čime se odaje počast njihovoj transformaciji iz centara represije u mjesta mira i sjećanja.
Zatvor Tuol Sleng i masovna grobnica Choeung Ek u Pnom Penu, kao i zatvor M-13 u provinciji Kampong Čnang, zvanično su proglašeni za „Kambodžanska spomen-obilježja: Od centara represije do mjesta mira i sjećanja” tokom sastanka UNESCO-a u Parizu u petak.
„Ovo je primjer za cijeli svijet, koji pokazuje dugotrajnu borbu Kambodže, proces pomirenja, duh nacionalnog jedinstva, traženje pravde za žrtve i izgradnju mira“, izjavio je privremeni ministar kulture Hab Tuč.
Ove lokacije predstavljaju peto upisivanje Kambodže na Listu svjetske baštine i prvu nominaciju iz savremene istorije zemlje, kao i jednu od prvih u svijetu koja se odnosi na nedavne sukobe.
Mjesta podsjećaju na zločine počinjene pod režimom Pola Pota od 1975. do 1979. godine, tokom kojeg je, prema procjenama, stradalo između 1,7 i 2,2 miliona ljudi – mnogi od gladi, mučenja ili pogubljenja.
Zatvor Tuol Sleng, u kojem je bilo zatočeno oko 15.000 ljudi, danas je pretvoren u muzej genocida.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR