Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Biračko pravo za mlade od 16 godina do narednih izbora u Ujedinjenom Kraljevstvu

Izvor: Pixabay

Svijet

Comments 0

Biračko pravo za mlade od 16 godina do narednih izbora u Ujedinjenom Kraljevstvu

Izvor: Guardian / Antena M

Autor: Portal Antena M

  • Viber
Mladi od 16 i 17 godina moći će da glasaju na svim izborima, uz lakšu registraciju birača i jaču kontrolu stranog miješanja.

U Ujedinjenom Kraljevstvu će do narednih opštih izbora glasačko pravo biti spušteno na 16 godina, što je jedna od najvažnijih promjena u dosadašnjem demokratskom sistemu.

Vlada je saopštila da je riječ o reformi kojom želi da se postigne veća pravičnost za mlađe generacije, od kojih mnogi već rade ili mogu da služe vojsku. Ovom odlukom se glasačka starosna granica u cijeloj zemlji usklađuje na 16 godina – promjena koju su Škotska i Vels već ranije uvele za izbore za svoje parlamente i lokalne samouprave.

U okviru šireg paketa reformi, biće omogućeno korišćenje bankovnih i vojnih kartica kao identifikacije pri glasanju, kako bi više ljudi moglo da ostvari svoje demokratsko pravo.

Kako je prethodno otkrio Guardian, uvedena su i stroža pravila za zaštitu od stranog političkog miješanja i zloupotrebe prema kandidatima.

Odluka da se proširi biračko pravo ispunjava obećanje iz predizbornog programa Laburističke partije, koje se tiče omogućavanja glasačkog prava mladima od 16 i 17 godina.

Paket promjena ide i u pravcu veće pristupačnosti registracije birača. Iako se ne uvodi potpuno automatska registracija, vlada je najavila prelazak na „automatizovaniji sistem registracije“, kojim bi se izbjegla potreba za višestrukim unosom podataka kroz različite državne servise.

Angela Rejner, potpredsjednica vlade, izjavila je: 

„Predugo je povjerenje javnosti u demokratiju bilo narušavano, a vjera u institucije opadala.

Preduzimamo konkretne korake kako bismo uklonili prepreke za učešće građana, obezbijedili veću uključenost u demokratske procese u UK, podržali naš plan za promjene i ispunili obećanje da mladima damo pravo glasa.

Ne možemo uzimati demokratiju zdravo za gotovo – jačanjem zaštite izbora i podsticanjem veće participacije, osnažujemo temelje našeg društva za budućnost“.

Reforme u oblasti finansiranja izbornih kampanja pozdravili su oni koji se zalažu za veću transparentnost, iako nove mjere ne predviđaju ograničenja visine političkih donacija.

Vlada planira da zatvori rupe u zakonima koje su do sada omogućavale strano finansiranje kampanja, uključujući i zabranu nezakonitih donacija preko fiktivnih kompanija, kao i uvođenje novih provjera političkih donatora.

Istovremeno, predviđene su i veće novčane kazne – do 500.000 funti – za one koji prekrše nova pravila, pri čemu će lažno ili obmanjujuće prijavljivanje biti tretirano kao krivično djelo.

Političke partije biće u obavezi da provjere kompanije od kojih primaju donacije, kako bi se dokazala njihova veza sa UK ili Irskom. Kompanije koje žele da daju donacije moraće da dokažu da ostvaruju prihod u ovim zemljama.

Sada bilo koja kompanija registrovana u UK može donirati partiji, bez obzira na vrijeme osnivanja, porijeklo sredstava ili vlasničku strukturu.

Neki aktivisti su tražili dublje reforme nakon što je američki milijarder Ilon Mask najavio mogućnost da donira 100 miliona dolara stranci Reform UK – ideju od koje je, izgleda, odustao nakon razilaženja sa liderom stranke Najdželom Faražom.

Po novim pravilima, kao strani državljanin ne bi mogao da donira direktno, a svaka donacija putem britanske firme morala bi da potiče iz prihoda ostvarenih u UK.

Biće uvedene i pojačane provjere „poznaj svog donatora“, što znači da će partije morati da procijene rizik od potencijalno ilegalnog porijekla sredstava. Izborna komisija izdaće nove smjernice za procjenu tih rizika.

Komitet za standarde u javnom životu i Izborna komisija ranije su se zalagali za strožu regulaciju i veću transparentnost političkog finansiranja.

Još jedna novina odnosi se na jačanje zakonske zaštite kandidata, aktivista i izborne administracije od prijetnji, uznemiravanja i zlostavljanja. Promjene uključuju ukidanje obaveze da kandidati objavljuju svoje kućne adrese u promotivnim materijalima, kao i izmjenu zakonskih smjernica kojima će se uznemiravanje kandidata smatrati otežavajućom okolnošću prilikom izricanja presude.

Na kraju, vlada planira da zakonima zabrani onima koji su osuđeni za prijetnje ili zlostavljanje kandidata da se ikada sami kandiduju.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR