17 °

max 20 ° / min 15 °

Četvrtak

29.05.

20° / 15°

Petak

30.05.

22° / 12°

Subota

31.05.

24° / 11°

Nedjelja

01.06.

24° / 13°

Ponedjeljak

02.06.

25° / 16°

Utorak

03.06.

26° / 17°

Srijeda

04.06.

27° / 17°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Treneri otkrivaju zašto upala mišića nakon treninga nije uvijek znak uspjeha

Izvor: pixabay/ilustracija

Mozaik

Comments 0

Treneri otkrivaju zašto upala mišića nakon treninga nije uvijek znak uspjeha

Izvor: Dnevni avaz

Autor: Antena M

  • Viber

Bol poslije treninga nije uvijek znak napretka – ponekad je to tijelo koje vam poručuje da stanete, usporite.

Osjećaj boli u mišićima dan nakon treninga mnogima je poznat. Taj neugodni osjećaj zategnutosti i ukočenosti često se tumači kao znak da ste odradili vrhunski trening. No stručnjaci za fitnes i kondiciju upozoravaju – upala mišića nije nužno pokazatelj uspjeha, a ignorisanje njenih signala može imati neželjene posljedice.

Šta zapravo znači upala mišića?

Upala mišića, poznata i kao DOMS (Delayed Onset Muscle Soreness), najčešće se javlja kada radite nove ili intenzivnije pokrete. Riječ je o mikroskopskim oštećenjima mišićnih vlakana koja uzrokuju bol i ukočenost. Iako nije opasna sama po sebi, ona je poruka tijela da se nešto promijenilo i da mu treba vremena za oporavak.

Trening s upalom – da ili ne?

Kondicioni treneri objašnjavaju da treniranje s blagom upalom mišića nije štetno, ali može biti neučinkovito. Mišići su tada slabiji, pokreti često manje precizni, a rizik od povreda raste. Tijelo može kompenzovati bol lošijom tehnikom, što povećava pritisak na zglobove i tetive.

Ako je bol jaka, najbolje je napraviti pauzu. U suprotnom, oporavak se može usporiti, a upala produžiti. Takođe, ako se bol zadrži više od nekoliko dana ili je vrlo intenzivna, to može upućivati na ozbiljnije oštećenje mišića – u tom slučaju, potrebno je potražiti stručnu pomoć.

Šta stručnjaci savjetuju?

Najvažnije je slušati tijelo. Ako osjetite bol, umjesto napornih treninga birajte aktivnosti koje podstiču oporavak: lagano hodanje, istezanje ili joga mogu ubrzati cirkulaciju i pomoći mišićima da se regenerišu. Tako ne samo da smanjujete rizik od povreda, već i doprinosite bržem povratku u puni trening.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR