U čitavom svijetu, čak i u onom najnaprednijem dijelu, ide se u potpunu regresiju u odnosu na napredak koji je postignut na planu ostvarivanja prava žena. Vraćamo se na priče koje bi trebalo da su davno prevaziđene i na koje je trebalo odavno da je stavljena tačka, ocjenjuje u podkastu Antene M "Jaka žena - jaka država" novinarka i urednica M portala Danica Nikolić.
Na snazi su, pojašnjava, zabrane abortusa širom svijeta, prije svega u Americi, potom u Poljskoj, da ne govorimo, dodaje, o Bliskom Istoku gdje je to postalo nešto protiv čega se niko i ne bori.
- Dakle, borba za ženska prava i za rodnu ravnopravnost nije borba koja je završena, u kojoj u jednom trenutku kažemo “super, sad smo ostvarile pravo glasa, pa ćemo da stavimo tačku”. To pravo mora, očigledno, da se brani. Nisu problem muškarci, feministička borba se ne zasniva na borbi protiv muškaraca, nego protiv svih onih koji pokušavaju da prava žena suzbiju u svakom pogledu. Ja volim da muškarce u čitavoj toj priči, uslovno rečeno borbi, doživljavam kao partnere, jer zaista bez njih sve ovo ne bi imalo smisla, ističe ona.
Nisu dakle, dodaje, žene krenule ni u kakav osvajački pohod da žele da pokore muškarce, nego jednostavno žele ravnopravnost u smislu i jednakih prava i jednakih mogućnosti, prije svega.
Upitana šta propuštamo da učinimo da patrijarhat oslabimo, Nikolić kaže, propuštamo zapravo sve.
- Meni nekad djeluje da je moja baba, koja je rođena početkom prošlog vijeka bila mnogo progresivnija nego što su to možda neke današnje generacije. Baba je imala gotovo 90 godina kada je umrla i njena imovina je podijeljena na ravne časti između ćerke i sinova, navela je Nikolić.
Ono što je, sitiče, posebno ražalosti je što postoji sve manje ženske solidarnosti šta, smatra, takođe doprinosi opstanku patrijarhata.
Komenatrišući istraživanja koja pokazuju da kada su mladi po srijedi, mladići su sve konzervativniji, čak više i od svojih roditelja, Nikolić kaže da tu vidi ulogu vjerskih zajednica.
-Od njihovog postanka, dakle, ne u savremenom svijetu, ta uloga se sada samo pojačava zato što vjerske zajednice koriste, kao što svi koristimo, savremena sredstva komunikacije. Ali, pogledajte jedan paradoks. Dakle, tri glavne svjetske religije, ne postoji tema u istoriji čovječanstva oko koje nisu zaratile. Znate li koje je jedino pitanje oko kojeg se nikad nisu sukobili i oko kojeg svi misle isto? Pitanje prava žena, potcrtala je Nikolić.
I to je, navodi dalje, porazno, da u 21. vijeku imate omladinu koja nije progresivna.
- Dakle, to su djeca, ljudi rođenih 70-ih, 80-ih, i prosto je nevjerovatno da je takva generacija uspjela da vaspita i da podigne generaciju koja je manje progresivna od njih i koja gaji takve stavove, da vidi ulogu žene tamo gdje joj je bilo mjesto prije 50 ili 100 godina, da više vjeruje vjerskoj zajednici nego bilo kojoj državnoj instituciji, i tako dalje.
Onog trenutka kad žene u Crnoj Gori budu shvatile da njihovi sinovi nisu ništa posebno u odnosu na njihove kćerke i kad prestanu da im prinose, tenjire, iznose veš, puste ih da to sami urade, to su neke osnovni životni skilovi za preživljavanje, onda ćemo se pomjeriti koji korak unaprijed, do tog trenutka, i dok majke dozvoljavaju da se njihovi sinovi nazivaju jedincima, pored živih sestara ili jedne sestre, plašim se da ćemo živjeti taj pakao patrijarhata i supresije žena i ženskih prava, zaključila je Nikolić.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR